hétfő, április 18, 2016

Megjelent a #gasztrocsajok bookazine!


Örömmel és boldogan jelentem, hogy megjelent a #gasztrocsajok magazinom, pontosabban bookazine-om, már megtaláljátok az újságárusoknál és a Libri könyvesboltokban, ahol három hónapig lesz a standokon. (Ár: 1490 Ft, Bookline-on is rendelhető, ott csak 1192 Ft)

Ennek a kiadványnak az első ötletcsírája kb. háromnegyed évvel ezelőtt született meg, és nagyon büszke és boldog vagyok, hogy egy fantasztikus csapattal megvalósítottuk. Ugyanakkor bevallom, kicsit izgulok is, hogy vajon hogyan fogjátok fogadni, hiszen az eddigi könyveimtől ez jelentős mértékben eltér, hiszen nem szakácskönyv. Akadnak benne nagyszerű receptek is, nem is kevés, de nem azok dominálnak, hanem a számos, inspiráló emberi –női – történet és út. Nagyon sokat dolgoztam, dolgoztunk rajta, és nagyon szeretném, ha szeretnétek.

A kiadvány megírásának motivációja kettős volt: egyrészt szerettem volna példákat és ihletet hozni arra, hogy mennyire érdemes a saját utunkon járni, akkor is ha az talán elsőre rögösnek tűnik – és ha az a konyhán és főzésen át visz, akkor azon. Másrészt szerettem volna bemutatni, hogy a gasztronómiának –ennek a gyönyörű hivatásnak – milyen sokféle ága és szakmája létezik, és ha például egy nő nem a kihívásoktól nem mentes éttermi pályát választja, akkor is milyen sok irányba tud elindulni. Az interjúalanyok által egyúttal kicsit valósabb képet is szeretnénk adni ezekről a pályákról, rózsaszín köd és cukormáz nélkül.

További bejegyzések »

 

 

"Ne a hirtelen start-up siker legyen a cél! " - Zalai Ágnes, a NoSalty vezérigazgatója


Sorozatomban, illetve a #Gasztrocsajok című, frissen megjelent magazinomban olyan, inspiráló nőket mutatok be az egész világról és itthonról, akik a gasztronómiában, vagy annak valamilyen kapcsolódó területén találták meg a saját útjukat és sikerüket. Célom, hogy ihletet és jó példákat hozzak, valamint megmutassam: érdemes a saját, önazonos utunkat járni, akkor is, ha az esetleg elsőre rögösnek tűnik. Zalai Ágnes a NoSalty, piacvezető receptoldal vezérigazgatója, fogadjátok szeretettel a vele készült villáminterjút. (Szöveg: Nábelek Zsófi)


Zalai Ágnes, a NoSalty vezérigazgatója a technológia és az online marketing felől érkezett a gasztronómiába. A számok és az internetes tőzsdei kereskedés világa elsőre távolinak hangzik a főzéstől, de ez kellett ahhoz, hogy hobbiból a NoSalty piacvezető receptoldallá nőjje ki magát.

További bejegyzések »

 

 

péntek, április 15, 2016

Varsói kifőzdéből a koppenhágai Noma-ba: Marysia Przybyszewska - #gasztrocsajok 6.


Sorozatomban olyan, inspiráló #gasztrocsajokat mutatok be az egész világról, akik a gasztronómiában, vagy annak valamilyen kapcsolódó területén találták meg a saját útjukat. Célom, hogy ihletet és jó példákat hozzak, valamint megmutassam: érdemes a saját, önazonos utunkat járni, akkor is, ha az esetleg elsőre furának és/vagy rögösnek tűnik. Fogadjátok sok szeretettel a következő szereplőt: Marysia Przybyszewska, varsói szakácsnő és food stylist.
A sorozat eddigi szereplői:

Marysia Przybyszewska autodidakta szakácsnő és foodstylist. Fotó- és filmművészetből szerezte diplomáját, ezt adta fel a gasztronómiáért. Számos varsói étteremben főzött, mielőtt szinte az utcáról jelentkezve, három hónapig a koppenhágai Noma gyakornoka lett.

További bejegyzések »

 

 

Hidden Kitchen – egy titkos hely Bécsben -Kutas Juli, Bécs - #gasztrocsajok 5.


Fotó: Wolfgang Hummer - Brandstatter Verlag

Sorozatomban olyan, inspiráló #gasztrocsajokat mutatok be az egész világról, akik a gasztronómiában, vagy annak valamilyen kapcsolódó területén találták meg a saját útjukat. Célom, hogy ihletet és jó példákat hozzak, valamint megmutassam: érdemes a saját, önazonos utunkat járni, akkor is, ha az esetleg elsőre furának és/vagy rögösnek tűnik. Fogadjátok sok szeretettel a következő szereplőt: Kutas Juli, a szupersikeres bécsi Hidden Kitchen alapítóját, tulajdonosát.

További bejegyzések »

 

 

kedd, április 12, 2016

Főzéssel az előítéletek ellen -Nadia Zerouali, Amszterdam - #gasztrocsajok 4.


Sorozatomban olyan, inspiráló #gasztrocsajokat mutatok be az egész világról, akik a gasztronómiában, vagy annak valamilyen kapcsolódó területén találták meg a saját útjukat. Célom, hogy ihletet és jó példákat hozzak, valamint megmutassam: érdemes a saját, önazonos utunkat járni, akkor is, ha az esetleg elsőre furának és/vagy rögösnek tűnik. Fogadjátok sok szeretettel a harmadik szereplőt: Nadia Zerouali, marokkói származású, holland szakácsnőt, szakácskönyvszerzőt.





Holland is vagyok, meg marokkói is – állítja Nadia Zerouali, számos szakácskönyv szerzője, televíziós főzőműsorok vezetője, aki küldetésének azt tekinti, hogy a gasztronómia segítségével megváltoztassa a Hollandiában élő arabokkal szembeni előítéleteket. Amszerdamban beszélgettünk vele.

További bejegyzések »

 

 

kedd, április 05, 2016

A hat legjobb egészséges szakácskönyv



Szépek, fiatalok, kicsattannak az egészségtől és az energiától, közösségi oldalaikon sokezren követik őket. Az egészséges étrend új hírnökei még azokat is leveszik a lábukról, akik nem a vitaminok és kalóriák bűvöletében élnek. A verseny és a szórás nagy, a valódi hang és a hitelesség kevesebb. Az alább kiválasztottak nekem azért tetszenek nagyon, mert nem szélsőségesek, semmit nem akarnak senkire ráerőltetni, pozitív szellemiségükkel és hangvételükkel viszont nagyon nagy kedvet csinálnak az egészséges ételekhez. Íme, a hat legjobb külföldi szakácskönyv, amit a saját beszerzéseim alapján szűrtem meg.

Ezeket a könyveket még tavaly rendeltem meg az Amazonról, és azóta is előkelő helyet foglalnak el a könyvespolcomon. Egy idő után azt gondolja az ember, hogy ebben a műfajban nemigen lehet újat és meglepőt mondani –egy újabb zöld turmix, avokádós szendvics, smoothie bowl, vagy fodros kellel készült quinoasaláta már nem sokat tesz hozzá semmihez. Ezekben a könyvekben azonban mindben találtam érdemi, érdekes információt, inspiráló receptet. Ha egyet kellene csak kiválasztani és ajánlani, a My New Roots lenne az.

További bejegyzések »

 

 

péntek, április 01, 2016

Urban Tiger: nemzetközi színvonalú ázsiai Budapesten!


Az fotók Samsung Galaxy S7 telefonnal készültek.

Eredetileg azzal a pár mondattal kezdődött volna az ajánlóm, hogy két mondatban gyorsan túlestem volna a hely egyetlen, az én ízlésemtől legalábbis távol álló, negatív aspektusán: a sötét, fekete, fura, nyomasztó enteriőrön. Az ódzkodást valószínűleg kellőképpen felerősítette az a tény, hogy amikor első alkalommal jártunk itt, délben, akkor egy olyan helyen ültem, ahol végig egy fekete falat néztem. Szóval, ezzel szándékoztam kezdeni ezt a bekezdést, aztán viszont elmentünk vacsorázni is, hogy több ételt meg tudjunk kóstolni, erre kiderült, hogy a ez a sötétség az esti zsongásban egész hangulatos, a fények és a zene pedig méginkább lágyítják. Ennyit a térről, ami első ránézésre talán sokakat eltántoríthat, de senki ne hagyja magát, mert a konyha itt a sztár!
További bejegyzések »