Szardínia, San Teodoro. Már megint, aznap talán harmadik alkalommal baktatunk a falunkba. Vásárolni. A társaság férfitagjai eddigre már szemüket forgatják, és hirtelen rengeteg halaszthatatlan feladatuk akad a ház körül (úgymint tengeri sün halászat). Némi időbe telik, mire végre felfogjuk, hogy az apró boltok valóban 9-12 óráig, majd legközelebb 17-20 óráig tartanak nyitva. Szép lassan mi is felvesszük a tempót, végül már el sem tudjuk képzelni, ki a búbánat akarna délután kettőkor bármit is venni. Végigjárjuk a szokásos körutunkat: a lepukkant csemegeüzletben pane carasau-t (ropogós, száraz szárd kenyér), remek borokat és különleges -eperfáról gyűjtött- keserű mézet; a zöldséges lakókocsiban néhány kiló nespole-t szerzünk be, amelynek dúl a szezonja, betelni nehéz vele (magyarul japán naspolya: narancssárga színű, sárgabarack és ringló keverékére emlékeztető, leves, édes-savanykás gyümölcs). Utoljára marad a kedvencem. Pasta fresca&Dolci sardi (friss tészta, szárd édességek), áll a feliraton. A két bájos feketehajú hölgy -a pici, fecsegő és a magas, halk szavú – már ismerősként üdvözölnek. Rendelésre gyúrják a házi, friss szélesmetéltet, gnocchit, raviolit – olyan szeretettel és odafigyeléssel, hogy akkor is a világ legfinomabb tésztájának tűnne, ha ehetetlen volna (persze, isteni). Már saját, névre szóló rubrikám van, ebbe jegyzik a rendelésemet ( szerencse, hogy nem Gyöngyvérnek hívnak). Automatikusan írják a listához a tizenöt ricottini-t: pillekönnyű, krémes ricottával töltött csodasütemény. Amíg annak kinyomozom a receptjét (köszönöm a tippeket!), jöjjön egy másik nagyon finom ricottás desszert.
Ricottás sajttorta
Hozzávalók (6-8 adag)
Tészta:
7dkg darált mandula
3dkg liszt
3dkg cukor
3dkg vaj, felolvasztva
1 tojássárgája
csipet só, csipet őrölt fahéj
Töltelék:
12,5dkg ricotta (szobahőmérsékleten)
12,5dkg mascarpone
12,5 dkg natúr krémsajt (Philadelphia)
6dkg cukor
1 tojássárgája
1 egész tojás
1ek mandulalikőr (pl. Amaretto)
1tk étkezési keményítő
csipet só
jó minőségű narancsdzsem, vagy kandírozott narancshéj
A sütőt előmelegítjük 160C-ra. A tésztához egy tálba öntjük a darált mandulát, a lisztet, cukrot, csipet sót, fahéjat, összekeverjük. Másik tálban összekeverjük az olvasztott vajat, a tojás sárgáját. Hozzáadjuk a száraz anyagokhoz, és gyorsan morzsásra dolgozzuk. 20 cm átmérőjű tortaformát kibélelünk sütőpapírral, kivajazzuk, enyhén kilisztezzük. A morzsát a forma aljára nyomkodjuk, úgy, hogy a szélén kb. 2-3cm magasan pereme legyen. 20 percre a hűtőbe tesszük. Közben elkészítjük a tölteléket. Elektromos keverővel simára keverjük a háromféle sajtot, a cukrot, a tojást, a likőrt és a keményítőt. A tésztát sütőbe tesszük, és kb. 15 perc alatt világos színűre sütjük. Kihűtjük. A megsült tészta alját megkenjük narancsdzsemmel, vagy megszórjuk kandírozott narancshéjjal. Ráöntjük a krémet, tetejét elsimítjuk. Kb. 50 percig sütjük (a közepe még kissé remegős legyen). Egy éjszakára behűtjük. Trükk: ha a sütő aljába egy kis hőálló edényben vizet helyezünk, nem fog megrepedni a torta teteje.
Gina de Palma receptjét módosítottam.PS. Adná magát hozzá az eper, szerintem nélküle finomabb.Címkék: édesség, Magyar Narancs, utazás