hétfő, december 20, 2010

Zöldalmás, zelleres gesztenyekrémleves

Dübörög a gesztenyeszezon, a szebb példányok jelentős hányada úgy tűnik, Olaszországból érkezik hozzánk. Megjegyzem, a hungarikumként nyilvántartott gesztenyepürénk eredetileg olasz desszert, Monte Bianco néven már az 1475-ben Firenzében nyomtatott, olasz szakácskönyvben is szerepelt, később Cesare és Lucrezia Borgia asztalán is gyakran előfordult. De ha azt mondom, hogy egy török gasztronómiai tanulmányban a következő passzusra bukkantam: a pürésített, főtt gesztenyéhez mézet kevernek, majd sűrű tejszínnel tálalják (Kestane Helvasi), akkor máris kiderül, hogy a gesztenyepüré is igazi nemzetközi karriert tudhat magáénak. A gesztenye hámozása nem egy leányálom, előre szólok. Aki nem érez magában kellő elszántságot, inkább használjon vákkumcsomagoltat (ez esetben a főzési idő kb. a felére csökken). Azok számára, akik mégis nekiveselkednek –megéri! – van néhány tippem. Íme, a bevált módszer: szép, nagy, egyforma méretű, telt, fényes gesztenyéket válasszunk. A kerek, domború felükön éles késsel keresztet metszünk, úgy, hogy átvágjuk a héjat, de a húsba ne vájjunk bele túl mélyen. A sütőt előmelegítjük 120C-ra.Egy nagy tepsit kibélelünk alufóliával, erre helyezzük a bemetszett gesztenyéket, domboró felükkel felfelé. A tepsibe egy nagy pohár vizet öntünk, kb. 1,5dl-t. 45 percig gőzöljük. Az alacsony hőmérséklet miatt a gesztenye nem sül meg, a gőz azonban szépen felpuhítja a külső és belső héjat. Még melegen, éles kés segítségével meghámozzuk, a belső héj is szépen eltávolítható. A pucolás a gesztenye hűlésével egyre lehetetlenebbé válik. Aki megküzd a feladattal, az a gesztenye feléből készítsen házi gesztenyepürét, amelyhez nincs is fogható, a másik feléből pedig főzze meg az alábbi levest, amely akár az ünnepi menü nyitófogása is lehet.

Zöldalmás, zelleres gesztenyekrémleves
Hozzávalók (4-6 adag)

2 evőkanál olívaolaj
1 hagyma, finomra aprítva
1 csokor újhagyma, karikázva
1 közepes zellergumó (30dkg), meghámozva, felkockázva
40dkg hámozott gesztenye (friss, vagy vákuumcsomagolt)
1 nagy zöldalma, meghámozva, felkockázva
1,5l leszűrt hús-, vagy zöldségleves
1 ág friss kakukkfű
só, bors
5dkg hideg vaj

Az olajon üvegesre pirítjuk a finomra aprított hagymát és újhagymát. Hozzáadjuk a felkockázott zellert, feldarabolt gesztenyét, a meghámozott, felkockázott zöldalmát és a lemorzsolt friss kakukkfüvet, majd néhány percig átforgatjuk. Felöntjük a húslevessel (vagy vízzel), sózzuk, borsozzuk. Fedő alatt, kb. 30 percig főzzük, amíg a gesztenye teljesen megpuhul, és villával könnyen össze lehet nyomni. Amikor elkészült, robotgépben, vagy botmixerrel teljesen simára pürésítjük, közben hozzáadjuk a hideg vajat. Tálaláskor kínálhatunk hozzá ropogósra sütött briós-, vagy kalácskockát, tetejét pedig meglocsolhatjuk olívaolajjal, vagy barnított vajjal.


Ha pedig sok zöldalmánk van, akkor ajánlom ezt az ötfűszeres-almás crumble-t (videórecept), akár karácsonyi menübe is.





Címkék: , ,


 

 

péntek, december 17, 2010

A kés szerencsés nyertese


Köszönöm szépen a türelmet, a hozzászólások feldolgozása a nagy érdeklődésre való tekintettel kicsit tovább tartott. A sorsolás megtörtént, a Wüsthof Classic 26 cm-es szakácskés szerencsés nyertese:
H.Marci, aki
homarciként kommentelt, férfi, 28 éves, és akinél eddig hagyományosan halászlé és rántott hal volt krumplisalátával, de most karácsonyra franciás a terv: libamáj, esetleg füstölt lazac, és hal vagy pulyka minden bizonnyal francia rakott krumplival a menü.
Marci, gratulálok, kérlek, jelentkezz a chiliesvanilia(kukac)gmail.com címen.
Nagyon köszönöm még egyszer az érdeklődést, a sok hozzáaszólást, élmény volt olvasni a karácsonyi menüket!

 

 

hétfő, december 13, 2010

Koreai kifőzde, Zichy utca


Szeretném bemutatni azt a számomra igen kedves kis éttermet, ahová az elmúlt hetekben a leggyakrabban tértem vissza. A felfedezés tisztje és öröme nem engem illet, hanem közeli családtagomat, aki a környéken dolgozik, és ezért mindig keresi arrafelé a korrekt ebédelési lehetőségeket.

A koreai konyhát kifejezetten kedvelem, gyakran előfordul, hogy vágyom a karakteres, csípős ízeire. Magáról a koreai konyháról és néhány itthoni lelőhelyéről (amelyből egész szép számmal találni) tavaly már megemlékeztem a Dining Guide-on is (akkor azt hiszem éppen a rácalmási Jankovich-kúriában tett látogatásom ihlette leginkább, ahol meglepő módon kitűnő, autentikus koreai konyhát visznek. ) Vissza Budapestre, konkrétan az Arany János utcai metrómegállóval szembe. A Zichy utcán gyalogolva érkezik meg az ember az apró vendéglőbe, a felirat kínai-koreai étteremről szól, de ez valójában egy kiváló koreai kifőzde, mindössze húsz hellyel. Délben teljesen megtelik, rajtunk kívül szinte mindegyik alkalommal csak koreaiak és külföldiek voltak, bár a tulajdonos hölgy elmesélése szerint sok magyar vendég is visszatér. A berendezés egyszerű: piros kockás műnyag terítők, koreai dísztárgyak a falon. A hely szelleme erősen hordozza a rendkívül szimpatikus koreai tulajdonos hölgy kézjegyét: tüchtig, kedves, tiszta. Gyakorlatilag egyedül viszi a boltot, egyszer egy csendes késődélutáni időszakban láttam csak felbukkani a (vélhetően) férjét, akit szépen elkommandírozott.

A koreai konyhát az erős, karakteres ízek jellemzik, és más ázsiai konyhákhoz hasonlóan itt is fontos szerepe van az öt íz: a sós, édes, savanyú, keserű és csípős egyensúlyának. Szerintem kimondottan közel áll a magyar ízléshez, és számos olyan étel van, amely néhány fűszertől eltekintve akár magyar étel is lehetne. Az étkezés két legfontosabb eleme a rizs és a kimchi, a csípős-fűszeres savanyított-erjesztett zöldség, leggyakrabban kínai kel, de uborkából és daikon retekből is készítik. (A szöuli kimchi múzeum 187 féle kimchit tart számon!) A kifőzdében természetesen mindenhez jár, mint ahogy autentikus módon minden ételhez érkezik az ún. banchan is. Ezek apró tányérkákban tálalt különböző zöldségek, amelyeket az ételhez, ill. után fogyasztanak. Mindig változik, van közötte csípős-savanyú, vagy szójaszószos-édeskés is. A több látogatás során számos fogást kóstoltunk végig. Kedvencem a sistergő anyagtálban érkező, tűzforró, hatalmas adag csípős kimchi leves, amelynél jobb gyógyírt megfázásra, náthára momentán nemigen tudok elképzelni. Kiváló volt a mandu, a koreai húsos derelye, amely itt a legtöbb hellyel ellentétben teljesen házi, a töltelék tökéletesen fűszerezett. Megfigyeltem, hogy ebédkor szinte mindenki ugyanazt rendeli: forró agyagedényben tálalt marhahúsos, zöldséges rizst, amelynek a tetején van a nyers fűszeres hús és egy tojássárgája. Ezeket a forró edényben kell fakanállal összekeverni, az edény és az alapanyagok hője főzi meg a húst és a tojást. Ilyenből van csak zöldséges változat is (bibimbap). Az étlap igen hosszú, sok érdekesség van rajta, mindent még nem tudtam végig kóstolni, de izgalmasnak tűnnek a különböző koreai palacsinták is .
Egyszóval, örömteli felfedezés, jó, hogy színesedik a budapesti multikulti paletta is, a kimchi levesért pedig már indulok is újra.

Koreai kifőzde
Zichy u. 9.
Arany János utca metrómegállóval szemben, 5 percre
(közvetlenül az étterem mellett egy parkolóház is található)
PS. Köszönöm a rengeteg jelentkezést a késre, kis türelmet kérek szépen a feldolgozáshoz, néhány napon belül sorsolunk!

Címkék: ,


 

 

péntek, december 10, 2010

Pho a leves

PHO (ejtsd FŐ). A kedvenc vietnami levesemről, Bíró Lajossal reggelire, aztán újdonsült vietnami barátnőmmel, Nhim-mel a konyhámban. Azóta már az anyukája által főzött pho levest is volt szerencsém megkóstolni (fotó a világevőnél)

Videó

A leves sztorijáról hosszasan értekeztem (+recept) még az ősidőkben a Kispadon: A szürcsölés művészete

 

 

kedd, december 07, 2010

Wüsthof Classic 26cm-es szakácskést sorsolunk!

Azt hiszem, több alkalommal leírtam, hogy egy profi séfkés micsoda új időszámítást jelent az otthoni főzésben. Egy jó minőségű, rozsdamentes acél kés nem olcsó mulatság, de elmondhatatlanul hasznos beruházás, amely gyorsan megtérül. Egy rossz kés nemcsak sokkal balesetveszélyesebb, de drágább is, hiszen egyszer csak (elég gyorsan) elhasználódik, és újat kell venni. A sok bosszankodásról nem is beszélve. A főzés pedig teljesen új dimenzióba kerül, egy profi kés igazi mérföldkő. A megfelelő kés kiválasztása valójában egyáltalán nem nehéz, hiszen az embernek leginkább a saját kezére kell hallgatnia. A választék persze olyan széles, hogy az ember hajlamos meggyőzni magát újabb és újabb modellekről, de az igazság az, hogy szerintem egy komoly séfkés, egy kisebb hámozó kés és egy recés élű kenyérvágó kés nagyjából lefedi az átlag háztartásban végzett főzési igényeket. Szerintem kést úgy lehet legjobban választani, ha az ember kezébe veszi, forgatja, megnézi, mennyire kényelmes a markolata, milyen érzés fogni, stb.

Én évekkel ezelőtt, egy amerikai szakácsiskolában tettem le a voksom a Wüsthof Classic 26cm-es szakácskés mellett, és azóta is ez a fő késem. Az iskolának együttműködési megállapodása volt a solingeni Wüsthof gyárral, így nagyon jó áron tudtam megvenni, a legfőbb érv mégis az volt, hogy ahogy a kezembe vettem, annyira könnyű és kényelmes volt, hogy egy percig nem volt min gondolkoznom. A 26cm-es kés elég méretes, én ilyennel tudok a legjobban dolgozni, de ez mindenkinél eltérhet.

Közeleg a karácsony, és szerintem sok főző embernek okozna örömöt egy valódi, nagyon éles séfkés. A Wüsthof késeket Magyarországon kizárólagosan forgalmazó Extrametál Üzlethálózattal közösen ezért egy játékkal és egy akcióval szeretnénk előállni.

1.Wüsthof Classic 26cm-es, ill.23cm-es szakácskés 20%-al olcsóbban a blog olvasóinak

Mai naptól 2010. december 31-ig a cég 20%-os kedvezményt biztosít a Wüsthof Classic 26cm-es, illetve 23cm-es (ha az előbbi mégis túl nagynak tűnne) séfkésekre az olvasóim számára. A késeket három helyszínen lehet átvenni: az Extrametál Üzlethálózat Mammut 2-beli, MOM Parkban lévő, ill. a Szt. István krt. 12. szám alatt található üzleteiben. A teendő annyi, hogy a blog jobb oldalán található bannerre rá kell kattintani, a cég oldalán pedig megjelölni, hogy melyik típusú kést szeretnétek venni, ill. melyik üzletben vennétek át. A 26cm-es kés ára 19.900Ft, a 23cm-es ára 18.900Ft.

2. Nyereményjáték
Az Extrametál Üzlethálózatnak köszönhetően a Chili&Vanília olvasói között kisorsolunk egy darab Wüsthof Classic 26cm-es szakácskést, ehhez mindössze annyi a komoly feladat, hogy itt nálam a hozzászólásokban legyetek szívesek magatokról elárulni, hogy nőből, vagy férfiból vagytok, hány évesek, és hogy mi lesz karácsonykor a főétel:). A kommenteket 2010. december 10-én 24.00 óráig, azaz péntek éjfélig fogadom, a hétvégén kisorsolom a nyertest. Ne felejtsetek nevet, vagy valamilyen azonosítót írni, mert névtelent nem tudunk beazonosítani!

 

 

péntek, december 03, 2010

Sok kicsi 2010 - felajánlások összefoglaló

December 1-től elindult a Sok kicsi akció adománygyűjtő időszaka.

Íme egy gyors összefoglaló a fantasztikus felajánlásokról:

Céges felajánlások:

1. Kétszemélyes ebéd a Nobu Budapest étteremben
2. Dedikált Segal Viktor szakácskönyv és főzőtanfolyam a Csillagánizsban
3. Kétszemélyes ebéd a Michelin-csillagos Costes éttermben
4. Három csúcsgasztronómiai kötet az Alexandrától (Keller, Ramsay, Blumenthal)
5. Giuseppe/Granditalia éves olívaolaj ellátmány
6. Culinaris ajándékcsomag
7. Dedikált Bíró Lajos szakácskönyv és kétszemélyes vacsora a Bock Bistróban
8. Családi brunch a Villa Bagatelle-ben
9. Herczeg Ágnes dedikált szakácskönyve és exkluzív borválogatás
10. Kétszemélyes vacsora a Mák Bisztróban
11. Kitchen Factory konyhafelszerelés és főzőklub ajándékutalvány
12. Larousse Gastronomique lexikon magyar kiadása
13. Csúcsminőségű Thiercelin fűszerkészlet a januárban nyíló Baldaszti's gourmet üzlettől
14. Késtanfolyam a Makifood főzőiskolában
15. Részvétel a Dining Guide Év Étterme gálán és kétszemélyes vacsora a 2010. Év Éttermében

Blogger felajánlások:

1. Pufin süteményszett
2. Nemisbéka nemzetközi csokoládécsomagja
3. Közös főzés Mirelle-el a Rosinante fogadóban
4. Kávés gasztrocsomag és közös ebéd Loriennel
5. Titkos budapesti gasztrotúra Chili&Vaníliával
6. Lila Füge Wamp gasztroválogatása
7. Ízbolygó vacsora és Sauska borkóstoló Villányban
8. Horasz gourmet kolbász- és szalámikóstolója
9. Tokaj-hegyaljai piknikkosár Fűszeres Esztertől
10. Fakanál hétvégi házhozszállítós menüje
11. Duende ajándékcsomagja
12. Lilahangya ajándékcsomagja
13. Cserke süteménykészítő csomag
14. Dolce Vita fotóworkshop és ajándékutalvány
15. Baklavasütés Ágival, szakácskönvy és Szabadka-csomag


A nyeremények összefoglalója itt is megtalálható, itt pedig minden részlet arról, hogy pontosan hogyan zajlik az akció és hogyan tudtok hozzájárulni.

A Sok Kicsi facebook oldalán és honlapján folyamatosan nyomon követhető az is, hogy mekkora összegnél járunk, mai nappal 800.000 Forintnál!!!

 

 

Sült csirke chilivel és vaníliával

Ha van kedvetek, nézzétek meg a mai videót, amelyben chiliről és vaníliáról – a fűszerekről - valamint az ezekkel készült sült csirkéről esik szó. A két dolog remekül működik együtt, húson elsőre talán furcsának hangzik, de a csirke amúgy elég semleges ahhoz, hogy szépen felvegye a kettő: az édes és a csípős ízt. Na meg van rajta vaj, amitől szaftos a húsa és ropogós a bőre, a úgyhogy általában elég népszerű. Vasárnapi ebéd, kicsit másképp. A recept:

Sült csirke chilivel és vaníliával

kb. 1,2kg-os csirke
6dkg puha vaj
1 rúd vanília
1kk chilipor
só, bors
4 kaffir lime levél
fél zöldcitrom, cikkelyekre vágva

A sütőt előmelegítjük 200C fokra.
A puha vajhoz adjuk a chiliport és a vanília kikapart magjait, összekeverjük. A csirkét sózzuk, borsozzuk. A belsejébe helyezzük a kaffir lime leveleket, a zöldcitrom gerezdeket és az üres vaníliarudat (amelyből a magjait már kikapartuk). A csirke bőrét az ujjunkkal óvatosan fellazítjuk, úgy, hogy ne repedjen meg. A bőre alá nyomkodjuk a chilis-vaníliás vajat, majd a csirkét kívülről és bekenegetjük, egyenletesen, a szárnyak, combok alatt is. Tepsibe helyezzük, mellével lefelé, és (sütőtől függően) 50-60 percig sütjük. Köretként nagyon jól illik hozzá pl. serpenyőben pirított sütőtök, vagy édesburgonyapüré.

Címkék: , ,


 

 

csütörtök, december 02, 2010

Scrippelle M’Busse

Teljes mértékben érthetetlen, hogy az abruzzói, azon belül is a teramo-i konyháról miért esik olyan kevés szó. La cucina teramana! Mindig csak Toszkána, meg Nápoly, Szicília. Pedig az olasz regionális gasztronómia egyik legizgalmasabb, legváltozatosabb vidékéről beszélünk. A Közép-Olaszországban fekvő tartomány kulináris öröksége rendkívül gazdag és színes. A vidéket körülvevő hegyeknek köszönhető viszonylagos elszigeteltség jellemezte, talán ennek is köszönhető, hogy igen erősen tartotta meg az autentikus, helyi konyhaművészetet. Az egyik legősibb fogás például a híres le virtú: sűrű, minestrone-szerű leves, amelyet minden év májusában főznek. Hét hüvelyes, száraz zöldségből áll, amely az előző évből maradt meg, hét új, tavaszi zöldségből, hét féle húsból és hét féle tésztából. A levest hét órán át kell főzni. Leghíresebb fogásnak azonban mégiscsak a timballót lehetne nevezni: lasagne típusú, rakott tészta, amely nem friss tésztával, hanem palacsintával van rétegezve. Igazán különleges a mazzarelle is: felszeletelt, előfőzött bárány májjal és tüdővel készült tölteléket göngyölnek kel-, vagy salátalevélbe, majd a batyukat fűszeres paradicsommártásban párolják készre. Magukon az ételeken kívül a hozzájuk kapcsolódó szokások és rituálék is fontos szerephez jutnak. A La Panarda például egy akár harminc fogásból is álló, egész estén át lakoma, amelyet még ma is tartanak.

Sajnos még nem volt szerencsém ilyenen részt venni, azonban szinte biztos vagyok benne, hogy az elején scrippelle m’busse is terítékre kerül. A hagyományos teramo-i fogás állítólag egy Enrico dei Castorani nevű szakács találmánya, aki francia séf mellett dolgozva, egy alkalommal véletlenül a palacsintára öntötte a húslevest. A tojásból, lisztből és vízből készülő, vékony palacsintát sok reszelt parmezánnal, vagy pecorinóval töltjük meg, amely a leves forróságától krémesre olvad.

Scrippelle m”busse (teramo-i parmezános palacsinta, húslevessel)
Hozzávalók (2 adag)

1 tojás
3 evőkanál liszt
csipet só
kb. 2,5dl víz
2 evőkanál olaj
6dl tyúkhúsleves
10dkg reszelt parmezán, vagy pecorino

A tojáshoz keverjük a lisztet és a sót, majd felöntjük a vízzel. (Használhatunk fele vizet és fele tejet). Csomómentesre keverjük, és lehetőség szerint 1órára lefedve pihentetjük. Serpenyőben, olajon, vékony palacsintákat sütünk a masszából. Tálaláskor megszórjuk reszelt parmezánnal, feltekerjük, majd fejenként két-két palacsintát mélytányérba helyezünk. Rámerjük a húslevest és azonnal, forrón tálaljuk.


Címkék: ,


 

 

vasárnap, november 28, 2010

Prawnography (tigrisrák édes-savanyú, zöldalmás sütőtökkel)


A Szerelmes lettem című olasz melodráma esetében nem volt túl sok gondolkodnivalóm, ami a főzést illeti. Még gasztronómiai tartalomban gazdag filmek esetében is ritka, hogy ennyire egyértelműen adja magát, hogy melyik fogás a leginspirálóbb.

A filmben két olyan kulcsjelenet van, amelyben az adott étel meghatározó szerepet játszik. Az egyikben Emma Recchi (vagyis az őt alakító, brilliáns Tilda Swinton ) egy tigrisrákkal készült ételt kóstol abban az elegáns vendéglőben, ahol a szakács Antonio, akivel a fia éttermet készül nyitni. Rendkívül érzéki jelenet, a nő szeme nyitva, de mögötte valójában biztosan lehunyva, az íz beszippantja, minden megszűnik körülötte, és az ember a vásznon keresztül nemcsak a vörösre váltott tigrisrák édeskés, rózsaszínű ízét érzi, hanem másodpercről másodpercre azzal is azonosulni tud (már aki), ahogy rájön, hogy őrülten beleszeretett a szakácsba.

Gamberi di santa margherita con caponata di verdure e salsa agrodolce.

A kifejező „prawnography” szót nem én találtam ki, hanem Tilda Swinton nevezte így a jelenetet egy, a New York Times-nak adott interjújában.A film gasztronómiai tanácsadója egyébként a két-Michelin csillagos milánói séf, Carlo Cracco volt, több, a filmben megjelenő étel az ő emblematikus kreációja. A szakácsot alakító színész pedig egy hónapig dolgozott a csillagos konyhafőnök mellett, hogy ellesse tőle a hiteles mozdulatokat.

Az én fejemben a tigrisrák alatti édes-savanyú zöldségragu sütőtökből és zöldalmából állt össze, úgy, hogy a héjastul apróra kockázott zöldalmát csak akkor adtam hozzá, amikor már levettem a tűzről, szinte teljesen nyersen hagytam, hogy megmaradjon a ropogós, friss gyümölcsössége. A tigrisrákot bambuszpárolóban gőzöltem 7 percig, utána kevés reszelt citromhéjjal és (bergamotos) olívaolajjal forgattam össze, szerintem ez az egyik legjobb elkészítési módja, ráadásul így előre is meg lehet párolni. A „vitorla”, azaz a tányéron látható chips az indiai pappadum, amelyről csak most tanultam meg (Szép Kis India üzletben mondták), hogy nem is kell olajban kisütni, elég egy percig mikrózni. A kedvenc ropogósom, több jön róla hamarosan.

Tigrisrák édes-savanyú, zöldalmás sütőtökkel
Hozzávalók*

olaj
hagyma, finomra aprítva
konzerv hámozott, darabolt paradicsom
reszelt narancshéj
friss menta és koriander, finomra aprítva
só, bors
sütőtök, meghámozva, felkockázva
tamarindlé (tamarindpaszta, vízzel feloldva)
csipet cukor
zöldalma, héjastul apróra kockázva

tisztított tigrisrák, farkával
pár csepp halszósz
reszelt citromhéj
olívaolaj

Az olajon üvegesre dinszteljük a finomra aprított hagymát. Hozzáadjuk a konzerv paradicsomot, sózzuk, borsozzuk. Beletesszük a reszelt narancshéjat és a friss menta és koriander felét. Kb.20-30 percig főzzük, amíg a mártás kissé besűrűsödik. A tamarindpasztát felöntjük forró vízzel, leszűrjük, és a levet a mártáshoz adjuk (ez adja a savanyúságot). Ekkor hozzáadjuk a felkockázott sütőtököt, majd addig főzzük, amíg a zöldség megpuhul. A végén még ízesítjük, és csipet cukrot adunk hozzá. Levesszük a tűzről és belekeverjük a felkockázott zöldalmát. Amikor kihűlt, hozzákeverjük a friss menta és koriander másik felét.
A megtisztított tigrisrákot összeforgatjuk néhány csepp halszósszal (ez ad neki minimális sózást). Gyöngyöző víz fölött, bambuszpárolóban, vagy párolóedényben 7 perc alatt készre gőzöljük, hogy szürkéből rózsaszínűre váltson. Tálaláskor díszíthetjük friss korianderzölddel és egy-egy karika kumquat-tal.

*a receptet ki fogom egészíteni a pontos arányokkal, most 100 kis adagban főztem, úgyhogy újra kidolgozom majd normál mennyiségre


Más:
Pénteken elindult az online videósorozatom a NolTv-n. Ez az első rész még csak a bemutatkozó, de jövő héttől minden pénteken egy-egy érdekes témát, vagy alapanyagot, fűszert járunk körbe, természetesen recepttel és főzéssel, fogadjátok szeretettel.

 

 

csütörtök, november 25, 2010

Mrs. Jang tojása


„Míg a nyugati emberek szalonnás tojást esznek, a kínaiak a tojást chilivel, szójaszósszal és újhagymával fogyasztják” –írja Kylie Kwong a recept bevezetőjében. De milyen jól is teszik, írom én, miután megkóstoltam ezt a változatot. Már elnézést kérek, de ez fényévekkel jobb, mint bármilyen szalonnás tojás, amit én valaha ettem!

Már amikor Kylie Kwong: Szívvel-lélekkel főzni című könyvéről írtam a recenziót, és lapozgattam a kötetet, elsőtől az utolsó oldalig, kénytelen voltam belátni, hogy engem bizony a könyv legelső, indító, és talán legegyszerűbb receptje fogott meg legjobban. Mert végtére is semmi másról nem beszélünk, mint egy mezei tükörtojásról. Amely rengeteg olajban kívül ropogósra, belül folyósra sül. A rengeteg olaj (négy tojáshoz 3,75dl!) mennyiségét drasztikusan csökkentettem, a lényeg így is megmaradt: tükörtojás (alatta rizs, ha ez egy ebéd, mint nálam), rajta szójaszósz, újhagyma, chili, (nálam koriander is), pazar!

Kylie Kwong: Szívvel-lélekkel főzni, kritika

 

 

vasárnap, november 21, 2010

Herczeg Ágnes: Borok a konyhában

Április végén a chilivanília facebook oldalon egyszer feltettem egy kérdést, amelyben ahhoz kértem szakértői segítséget, hogy egy adott ételhez -akkor éppen szardíniás, kapribogyós tésztához – milyen bort kínáljak. Húsz borszakértő nagyjából húsz különböző választ adott. Aztán bementem két borszaküzletbe, ahol újabb két különböző javaslattal álltak elő.

Néhány nappal később csörgött a telefonom. Herczeg Ági borszakértő mutatkozott be (aki közben nem mellesleg a neves londoni Wine and Spirit Education Trust diplomás borakadémikusa és oktatója lett -ilyenből Magyarországon összesen kilenc van). Személyesen addig még soha nem találkoztunk, csak tudtunk egymásról. Megbeszéltünk egy barátkozós kávézást, amelyre hamarosan sort is kerítettünk. Csevegtünk mindenféléről, elmeséltem Áginak, hogy egyáltalán nem vagyok a borok szakértője, viszont borzasztóan izgat és érdekel a borok-ételek párosítása, mert több alkalommal volt már szerencsém megtapasztalni, hogy egy-egy szakértően beletrafált telitalálatnak köszönhetően milyen elképesztő élmények tudnak létrejönni. Azt is megállapítottam, hogy habár vannak kőbe vésett (vagy nem vésett) aranyszabályok és alapelvek, igazán csakis úgy lehet a tökéletes (és gyakran meglepő) párosokat megtalálni, ha az ember könyörtelenül összekóstol.

Még mielőtt ezen sok időm lett volna elmélázni, néhány hét múlva Ági konyhájában találtam magam, 36 üveg bor társaságában, amelyet a Bortársaságtól kaptunk ehhez a játékos kísérletezéshez. 36 féle bort kóstoltunk össze kb. 30 ízzel, a görögdinnyétől, a thai currymártásos garnéláig (=1080 ízkombináció!). Azt hiszem, ekkor vált egyértelművé Ági számára is, hogy ebben sokkal, de sokkal több van, mint egy egynapos játék. Akár egy könyv is.

Herczeg Ágnes finoman szólva sem az a típus, akinek megalszik a tej (pardon, bor) a szájában, úgyhogy mire kettőt fordultam volna, nyáron ismét ott álltam a konyhában, ezúttal egy kéthetes őrület közepette, ahol Ági és neves borszakértőkből álló csapata szisztematikusan kóstolt és kóstolt és kóstolt…

680 palack bort
50.000 ízkombinációt
300 féle ételt

Fotó: Szmodits Balázs


Mindez már a most megjelent Borok a konyhában című kötet munkájának részeként. Természetesen számos olyan könyv létezik, amelyben kiváló borászok borokat ajánlanak ételekhez, illetve amelyben a borok és ételek párosításáról esik szó. Amitől Herczeg Ági könyve mégis más, több és használhatóbb, az pontosan az a szervezett és valós kóstolás, amelyet ő a szakácsokkal és borszakértőkkel véghez vitt. Őszintén szólva, nem tudom elképzelni, hogy az elkövetkezendő években akad még valaki, aki erre ilyen volumenben vállalkozna.

A könyv igazán egyedi és legértékesebb része az fejezet, amelyben ABC sorrendben követik egymást a különböző ízek, alapanyagok és ételek, mellettük pedig a három különböző árkategóriába sorolt, passzoló borok. A lista ananásszal indul és vaníliaöntettel, ill. zabpelyhes kekszekkel zárul, egyébként pedig túlnyomórészt a hétköznapi magyar konyhára épül, így előkerül minden a, a töltött paprikától (pl. Szászi Endre Szigligeti Olaszrizling) a sóletig (pl. Törley Gála Sec!) A könyv egész hangulata mind képi világát mind stílusát tekintve szerintem nagyon kedves, hétköznapi és „civil”. (Ha kritikát is szabad megfogalmaznom, egy erős kezű szerkesztő által talán lehetett volna karakteresebben strukturálni a fejezeteket, hogy ez az elképesztően értékes lista még sokkal inkább előtérbe kerüljön.)

Vannak még benne kitűnő receptek Szásától (Arany Kaviár), Bicsár Attilától (Alabárdos), Ruprecht Lászlótól és Hernyák Tomitól (Hernyák-birtok), Kolonics Zoltántól (Gerbeaud -tőle van benne egy olyan fűszeres, aszalt szilvás kuglóf, amelyet azonnal elkészítenék), és néhány recept tőlem is (pl. kacsahúsos derelye édes-savanyú nektarinos öntettel és harcsa zöldbabbal és bodzás vajmártással).

Magam részéről ezt a könyvet minden esetre olyan feltűnő helyre tettem, ahol mindig megtalálom, hogy ha nincs éppen kéznél egy jóvágású borszakértő, aki megmondja, hogy milyen bort válasszak egy adott ételhez, akkor tudjak honnan puskázni.





 

 

szombat, november 20, 2010

Sok kicsi 2010 felajánlásom: titkos gasztrotúra

A felajánlásom az idei Sok kicsi gasztroblogos karácsonyi jótékonysági akció keretén belül
a következő: a nyertest egy egyszeri, megismételhetetlen és exkluzív

SZUPERTITKOS BUDAPESTI GASZTROTÚRÁRA

invitálom, amelyen a pezsgő pesti gasztroszcéna kulisszái mögé szeretném vezetni
a kisorsolt adakozót.

A programot januárban, kb. félnaposra tervezem, sor kerülhet majd rá akár hétvégén, akár egy hétköznap délután/este is, a részleteket és a legkényelmesebb időpontot Önnel/Veled szeretném majd egyeztetni, jöhet egy, vagy két személy.

A találkozó a konyhámban fog kezdődni, ahol egy kicsit eszünk, iszunk, fűszerezünk, csevegünk, utána pedig elindulunk, és következnek a meglepetések, amelyekkel készülök.
Szeretettel várom a jelentkezőket. Nem zsákbamacska és nagyon jó lesz!

A sok szép chili csak illusztráció, a program ugyan színes lesz, de nem csípős.
(A chilikészletet a gödöllői Szent István Egyetem Kertészeti és Technológiai Intlzetétől kaptam egy forgatás alkalmából, ők ilyeneket kutatnak!)

 

 

kedd, november 16, 2010

SOK KICSI 2010


A tavalyi kezdeményezés sikere után (akkor 1,8 millió Forintot gyűjtöttünk a Gyermekétkeztetési Alapítvány részére), idén is megismételjük a gasztrobloggerek karácsonyi jótékonysági akcióját.

Ez a tavalyihoz hasonló módon, a következőképpen zajlik:

15 gasztroblogger és 15 szervezet (étterem, főzőiskola, ínyencbolt, stb.) felajánlást tesz valamilyen konkrét ajándékra, amelyet december 21-én sorsolunk majd ki az adakozók között. Lesz tehát idén is egy 30 programból/tárgynyereményből álló gasztrotombola, amelyre specifikusan lehet jelentkezni, 1000 Ft-os "sorsjegyek" vásárlásával, mindenki arra vesz jegyet, amely nyeremény a legjobban érdekli.

Az idei támogatottaink Hajdú-Bihar megyei mélyszegénységben élő, gyakran halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek, akiknél napi problémát jelent az éhezés, a nyomor. Együttműködő partnerünk L. Ritók Nóra és az Igazgyöngy Alapítvány lesz, akik több mint tíz éve alapfokú művészetoktatáson keresztül dolgozik ezekkel a gyerekekkel, miközben szükségleteikről is igyekeznek gondoskodni. Az akció keretében befolyt pénzből karácsony előtt és után elsősorban általunk megvásárolt élelmiszercsomagokat juttatunk el a rászoruló gyerekeknek és családjaiknak.

Az akció ma, azaz november 16-án kezdődik, mostantól minden nap egy-egy céges és blogger felajánlást teszünk közzé a honlapon. Ezt követően, december 1-14-ig lehet majd befizetni az adományokat. Mind a támogatottakról mind a pontos lebonyolításról minden információ megtalálható itt.

Mai napon ki is került egy csábító blogger felajánlás, valami az első céges nyeremény, amely nem más, mint egy kétszemélyes ebéd a NOBU Budapest étteremben.

Kérünk mindenkit, hogy terjessze az akció hírét, vegyen részt benne, adakozzon és játsszon.

Sok kicsi honlap
Sok kicsi a Facebook-on

 

 

hétfő, november 15, 2010

Chitarra

Teramo, Olaszország. A Rómától 150 kilométernyire fekvő, Abruzzo tartományhoz tartozó kisvárosban mindössze egy vacsorát töltöttünk el, amely azonban nem mindennapinak bizonyult. Már, amikor beléptünk a La Cantina di Porta Romana kisvendéglő ajtaján, elvarázsolt, pedig még egy falatot nem kóstoltunk. Apró, alacsony, rosszul világított helyiség, telis-tele csetreszekkel: fényképek, bekeretezett újságcikkek, edények, tárgyak, színes kacatok –eklektikus, kicsit giccses, de személyes és hangulatos. Étlap természetesen nincs, az van, amit aznap este főztek, a konyhafőnök konferálja fel. Marcellóról nehéz eldönteni, hogy korosodó filmsztárra, vagy séfre hasonlít-e inkább. Szép szál ember, magas, kreol bőrű, őszülő haja finom hullámban hátrasimítva, tökéletesre vasalt kék inge még jobban kiemeli sötét, melankolikus tekintetét. Azokat az ételeket készítik éttermében, amelyek a gyerekkorára emlékeztetik, amelyeket az édesanyák és nagymamák főztek a családjaiknak. Meséli, hogy néhány utcával odébb van egy pizzériája, az hozza a pénzt, megtehetné, hogy nem is dolgozik. De valakinek mégiscsak fel kell karolnia a feledésbe merülő ízeket, a valódi, helyi konyhát, a „la cucina teramana”-t. Ezt tekinti hivatásának. Régi receptek után kutat, kikérdezi az öregeket, a környékbeli vendéglőket összefogó egyesületet szervez, és azt vallja, hogy egy tányér tésztában annyi mondanivaló és emlék van, mint egy szerelmes levélben. A chitarra tésztát nem véletlenül nevezték el gitár után, speciális eszközön: fakeretben kifeszített húrokon vágják vékony, négyszögletes formájúra. A következő napokon másoknál is kóstoljuk ezt a helyi specialitást, Marcello változata mégis olyan emléket hagy, hogy még most is csak arra gondolok.

Spagetti paradicsomszósszal és mini húsgombóccal (Chitarra con le pallottine)
Hozzávalók (4-6 adag)

Paradicsomszósz:
2 evőkanál olívaolaj
1 nagy hagyma, durvára aprítva
4 gerezd fokhagyma, finomra aprítva
1dl száraz fehérbor
2x400g hámozott paradicsomkonzerv
1 sárgarépa, meghámozva, félbevágva
1 szárzeller
1-1 ág kakukkfű, rozmaring, zsálya, bazsalikom
só, bors
Húsgombóc:
15dkg darált bárányhús
15dkg darált borjú-, vagy marhahús
4dkg reszelt parmezán
só, bors
50dkg friss chitarra tészta, vagy linguine/spagetti

A mártáshoz olajon üvegesre pirítjuk a hagymát és a fokhagymát. Felöntjük a fehérborral, erős lángon hagyjuk, hogy az alkohol elpárologjon. Hozzáadjuk a paradicsomot, a sárgarépát, a zellert, valamint a zöldfűszereket. Sózzuk, borsozzuk. Lassú tűzön, egy órán át főzzük, amíg kissé besűrűsödik. Amikor elkészült, eltávolítjuk belőle a zöldségeket és a zöldfűszereket. A húsgombóchoz összekeverjük a kétféle húst, hozzáadjuk a parmezánt, sózzuk, borsozzuk, és törökmogyoró méretű, miniatűr gombócokat formázunk. Forró serpenyőben, kevés olajon körbepirítjuk a gombócokat, majd hozzáadunk két-három evőkanálnyi paradicsommártást, és ezzel néhány perc alatt készre pároljuk. Kifőzzük a tésztát, és tálaláskor a tetejére merjük a szószt és a gombócokat.

 

 

péntek, november 12, 2010

Segal Viktor: Színek és Ízek


“Nagyon kevés Budapesten az olyan hely, ahol ennyire jelen van az egész étteremben a konyhafőnök személyisége és kézjegye. Mindez ráadásul egyáltalán nem tolakodóan, sőt, már-már zavarba ejtő szerénységgel. Minden tányéron ott vannak Segal Viktor személyes élményei, a 13 külföldön töltött év alatt szerzett tapasztalatai és inspirációi, a végeredmény pedig pont ettől Budapest egyik legérdekesebb konyhája. Fúziós konyhát visz, amely otthon is egyre népszerűbb, de kevesen tudják megfelelően kivitelezni. Ahhoz ugyanis, hogy az ilyen ételeknek legyen értelme, és ne pusztán divatos másolatok legyenek, markáns vízió, nagyon komoly hozzáértés, valamint kreatív érzék szükséges..”

2008. március 13-án írtam a fenti sorokat, amikor még Brüsszelből szemléltem az itthoni gasztronómiában zajló eseményeket, alig ismertem valakit a szakmából, és fogalmam sem volt róla, hogy két és fél évvel később Viktor könyvét fogom majd írni, akivel menet közben barátokká is válunk.

Segal Viktor első szakácskönyve, amelynek címe Színek és ízek, pedig ma megérkezett, és gyönyörű.

Elmesélem, hogyan dolgoztunk. Nyár közepén, amikor odakint a legnagyobb kánikula tombolt, nekünk fogalmunk sem volt róla, hogy esik-e, vagy fúj, ugyanis egy bő héten át reggeltől késő estig egy éttermi konyhán voltunk bezárkózva. Viktort megértem, hogy a könyv 75 receptjét főzze le előttem, úgy, hogy lépésről lépésre lássam, hogy pontosan mi történik, és mi az, amit esetleg otthoni konyhákra módosítani kell majd. Hogy tudniillik, nekünk nincs kész currymártásunk a fiókban, a petrezselyemolaj nem olyan zöld lesz, ha mezei botmixerrel pürésítjük, és Thermomix sem található minden háztartásban.

Olyan nagy öröm volt néhány héttel később figyelni, ahogy a Viktor által megálmodott ételek életre kelnek a fotókon, a recept tesztelőktől érkeznek a visszajelzések, és az egész könyv kezd összeállni. Aztán jött hozzá Baráth Dávid művészeti koncepciója, aki Magyarország egyik legjobb kreatív szakembere, majd Baráth Áron festőművész fejezetválasztó képei, de a maga valójában csak a mai, a DropShop-ban tartott sajtóbemutatón tudtam én is megtekinteni, szerintem csodálatos, persze borzalmasan elfogultként mondom mindezt.

Amikor elkezdtünk dolgozni rajta, akkor derült ki az is, hogy mennyivel nehezebb más könyvét írni, mint sajátot. Mert az ő világát, stílusát és gondolatait kell tudnom visszaadni, és nem szabad, hogy a saját gondolataim telepedjenek rá. Sőt mi több, ugyanúgy szívvel-lélekkel kell írni, csak nem az enyémmel, hanem máséval. Remélem, hogy sikerült.

Kedvcsinálónak elárulom, hogy nekem melyik az a tíz kedvenc recept, amelyért én azonnal megvenném ezt a könyvet:

1.Közel-keleti sült padlizsán lilahagymás-olívaolajos kovászos uborkával
2. Mentás fehércsokoládéhab édesköménykrémmel és sárgadinnyével
3. Céklás-burgonyás színes gnocchi
4. Grillezett halloumi sajt sütőtökkel és gránátalmával
5. Garnélarák grillezett avokádóval és kókusztejes mártással
6. Csirkemell kardamomos-narancsmártással
7. Hideg kacsasaláta zöldcitromos lencse-csicsóka salátával
8. Pitába töltött sertésszűz
9. Csillagánizsos körte-sütőtök kompót
10. Lassan sült birsalma fűszeres tejcsokoládémártással és tejszínhabbal

Na meg aztán a ragacsos rizs (magyarul sticky rice). Kész vagyok az ilyen botrányosan egyszerű dolgoktól. A leírásnak megfelelően egy órára hideg vízbe áztattam a rizst, 15 perc alatt megfőztem kókusztejben, hozzákevertem csomó reszelt zöldcitromhéjat és kihűtöttem. A receptben nektarinnal szerepel, Segal vacsorán zseniális thai mangóval volt, én most datolyaszilvát szeleteltem fel mellé (+rajta fekete szezámmag). A tesztfőzésnél mindent tényleg csak kóstoltunk, de ezt úgy kellett kimenekíteni, hogy mások is megkóstolhassák:)

A könyv holnaptól kapható az üzletekben, fogadjátok szeretettel!


Ragacsos rizs datolyaszilvával. (A könyvben erről rendes, szép, profi fotó van, ez az én házi változatom az ételre)






 

 

kedd, november 09, 2010

Szerelmes lettem

I am Love. Io sono L’amore

Nyugalom, nem a blog jellege és tartalma változott meg, hanem újabb FOOD&FILM eseményre szeretnélek Benneteket szeretettel invitálni:

a Szerelmes lettem című olasz film magyarországi premierje alkalmából tartunk ezúttal vacsorapartit a Kino Moziban.

„A gazdag milánói család sarja, Edo egy étterem megnyitásáról álmodozik, melyet Antonio barátjával, a megnyerő és tehetséges séffel közösen vinne. Kettejük ígéretes együttműködése és egyben a családi béke akkor bomlik meg, amikor Edo édesanyja (Tilda Swinton) és Antonio szenvedélyes viszonyba bonyolódik..."

A film egy a szerelem erejétől széthulló felsőosztálybeli polgári családot mutat be. Tragikus love story az ezredfordulón, milánói díszletben (filmajánlo.hu)

Időpont: 2010. november 25. csütörtök, este 19.00 óra

Helyszín: Kino mozi

Jegyek: a Kino mozi pénztárában, vagy telefonon a 950-6846-os számon, részletek a mozi honlapján (ár: 2000Ft)


Egy ártatlan szerda reggel néztem meg a filmet, hogy ihletet kapjak a főzéshez, és arról tudok beszámolni, hogy 1. ez a film egyáltalán nem egy ártatlan szerda reggelhez passzol, 2. Tilda Swinton zseni, 3. Feszültség, dráma, könnyek a köbön (kicsit kapkodtam utána a levegőt), 4. Szép főzős jelenetek (és egy bizonyos, amely eléggé adja, hogy mit kell főznöm…A menüt még nem árulom el.) Sok szeretettel várok mindenkit!

I am Love. Io sono L’amore

 

 

hétfő, november 08, 2010

Szegletes lednek

Amikor utazom, kivétel nélkül mindig vásárolok (legalább) egy helyi gasztronómiai magazint, ebben az sem gátol meg, ha netán olyan országban történik ez meg, amelynek nem beszélem a nyelvét. Főzni, vagy receptet olvasni ugyanis szerintem szinte minden nyelven lehet, ha meg valami nagyon izgatja az ember fantáziáját, úgyis utánanéz. Ennél jobb nyelvtanulási módszert nem ismerek (na jó, egyet). Bár olaszul sajnos nem beszélek, természetesen itt is megtekintettem az első újságárus kínálatát, és azzal a lendülettel, egy másodpercnyi gondolkodási idő nélkül megvásároltam a La Cucina Italiana különszámát, amelyben kizárólag levesek vannak. Nem is akármilyenek, komolyan mondom, a kiadvány mögött a legjobb szakácskönyvek is elbújhatnak. Ennek lapozgatása közben ötlött a szemembe az ismeretlen hangzású alapanyag, a lapban édesköménnyel szerepel.

-Giuseppe, mi az a cicerchia?
-Olyasmi, mint a csicseriborsó, csak lapos.

Több sem kellett, mire hazaértünk, olthatatlan vágyat éreztem, hogy azonnal kiderítsem, mi ez pontosan. Közben még valahol az olasz-szlovén határ magasságában betértünk egy szupermarketbe, ahol lehetett kapni, nyilván azonnal vettem egy csomaggal.Kiderült, hogy a szegletes lednek az egyik legősibb kultúrnövényünk, ma azonban javarészt takarmányhoz használják. Giuseppének igaza volt, valóban úgy néz ki, mint egy lelapított csicseriborsó. Egész éjszakára beáztattam, megfőztem, és lett belőle egy kellemes leves. Mivel szegletes ledneket én még itthon sehol nem láttam, helyettesíthető száraz csicseriborsóval. Ízre is nagyjából ahhoz áll a legközelebb, de ez még diósabb, nekem nagyon tetszik..

Lednek krémleves zöldségekkel
Hozzávalók (2 adag)

15dkg száraz lednek, vagy csicseriborsó
6dl leszűrt zöldség-, vagy húsleves
só, bors
Tetejére:
két-két szelet piros, sárga és zöld kaliforniai paprika, egészen finomra kockázva
fél sárgarépa, egészen finomra kockázva
olívaolaj

A babot (vagy csicseriborsót) előző este hideg vízbe beáztatjuk, teljesen lepje el. Másnap leöntjük róla a vizet, a nagy részéről eddigre leázott a héja, azt távolítsuk el. Vizet forralunk, amikor forr, beletesszük a ledneket, majd néhány másodperc múlva jéghideg vízbe tesszük. Így nagyon könnyen lejön a héja (amit tanácsos leszedni, mert kimondottan kemény). Beletesszük a felforrósított levesbe, majd kb. 30 percig főzzük alacsony lángon, amíg teljesen megpuhul. Tálaláshoz szárazon felforrósítunk egy serpenyőt, hozzáadjuk az olajat, majd hirtelen megpirítjuk a felkockázott zöldségeket (ami éppen van otthon, minél színesebb, annál jobb). A tetejére szórjuk, majd meglocsoljuk jó minőségű olívaolajjal.


 

 

szombat, november 06, 2010

Nyertesek!


Nagyon szépen köszönjük még egyszer az óriási érdeklődést!
Mai napon, a Radio Café Gasztrománia című műsorában megtörtént a sorsolás, gratulálunk a szerencsés nyerteseknek:
1. György Viktória: egy üveg friss, szűretlen Frantoio Montecchia olívaolaj Giuseppétől
2. "Orgyen" :egy üveg friss, szűretlen Frantoio Montecchia olívaolaj Giuseppétől
3. Panni -Heldné Nagy Annamária: egy üveg friss, szűretlen Frantoio Montecchia olívaolaj Giuseppétől
4. Reni (Az élet napos oldala) : olívaolaj kóstoló tanfolyam Giuseppével a Csillagánizs főzőiskolában
5. "Boglya": egy üveg csúcsminőségű Frantoio Montecchia olívolaj a Sarki Fűszeres felajánlásában
A felajánlóknak még egyszer köszönöm a díjakat, a nyerteseket pedig kérném, hogy jelentkezzenek (az e-mail címem látható a blog jobb felső sarkában) az ajándékukért!
Az olajügyet pedig ezennel lezárom:)

 

 

péntek, november 05, 2010

Sorsolás holnap a Gasztromániában!


Nagyon köszönjük az óriási érdeklődést az olívaolaj iránt! Az az egy kis szerény üveg olívaolaj tömegeket mozgatott meg, olyannyira, hogy Giuseppének köszönhetően az egy üvegből menet közben három lett, hurrá! SŐT! További kettő díjat is kisorsolunk, amelyet még el sem árulok, ez legyen holnap meglepetés!

Ha már ez lett belőle, akkor adjuk meg a módját: a sorsolásra holnap, azaz november 6-án 11-12h óra között, a Radio Café Gasztrománia című műsorában, élőben kerül sor, a szerencsés nyerteseket Jókuti András, a műsor vezetője, nem mellesleg Világevő, fogja kisorsolni.

A határidőt meghosszabbítottuk, még holnap reggel 9.00 óráig lehet kommentelni az olajszüretes beszámolónál, ne felejtsetek valamilyen azonosító nevet aláírni, hogy a sorsolásnál be tudjunk majd azonosítani!


 

 

szerda, november 03, 2010

Szuflé magazin

Mától kapható az újságárusoknál a Szuflé magazin, amely a Nők Lapja Konyha "kísérleti", csilivili különszáma. Benne sok jó recept, séfektől, és bloggerektől, úgymint Dolce Vita, Lila Füge és jómagam. Szerintem szépre sikerült, remélem, hogy a "kísérleti" hamarosan állandóra változik. Nagyon szerettem ezt a munkát, mert Nagy Balázzsal, a könyvem fotósával kiválóan tudunk együtt dolgozni, az pedig hab a tortán, hogy még igazi stylist is volt, Szigeti Zsófi személyében, szóval, mintha külföldi munka lett volna.

Részemről egy nagy vasárnapi brunch anyag van benne (kedvencem a szilvalekváros-mandulakrémes croissant, és három tarhonyarecept. Tutti, hogy Erdőbényén ment agyamra a tarhonya, ahol 15kg-ból főztünk a Pásztortüzeken. Viccet félretéve, szerintem az egyik legjobb alapanyagunk, én imádok vele dolgozni, és annyi, de annyi kiaknázatlan lehetőség rejlik benne!
Az alábbbi mentás, grillezett zöldséges saláta az aktuális kedvencem:

Fotó: Nagy Balázs
Mentás tarhonyasaláta grillezett zöldségekkel
Hozzávalók (4 adag)

10dkg tarhonya
egy csipet sáfrány
1 kávéskanál só
1 nagy cukkini felkockázva
1 közepes padlizsán, felkockázva
olívaolaj a sütéshez
4 evőkanál olívaolaj
fél citrom leve
1 kávéskanál őrölt római kömény
10 szem koktélparadicsom, negyedekbe vágva
12 szem fekete olajbogyó
fél csokor menta, finomra aprítva
fél csokor koriander, finomra aprítva
fél csokor petrezselyem, finomra aprítva

A tarhonyát lobogó, sós vízben puhára, de pergősre főzzük, a főzővízhez adunk egy csipet sáfrányt. Közben szárazon felhevítünk egy serpenyőt, hozzáadjuk az olajat, majd rátesszük a felkockázott cukkinit. Néhány percig pirítjuk, amíg külseje kissé karamellizálódik, és még ropogós. Ugyanezt megismételjük a felkockázott padlizsánnal. A kifőtt tarhonyát összeforgatjuk az olívaolajjal, citromlével, a római köménnyel, sózzuk, borsozzuk. Hozzákeverjük a negyedelt koktélparadicsomot, az olajbogyót, a sült zöldségeket, végül a felaprított zöldfűszereket.


Címkék: , ,


 

 

hétfő, november 01, 2010

Olívaszüret, Morro d’Oro

Október-november az olívatermelők nagy részénél brutális nagyüzem. Ilyenkor préselik az olívaolajak jelentős hányadát, az időszak időjárástól függően kettő, vagy több hónapig tart, sokat ilyenkor nem alszik a családfő. Múlt hétvégén abban a csodálatos élményben volt részem, hogy egy napot eltölthettem a Montecchia család olívabirtokán. Morro d’Oro a Rómától keletre fekvő Abruzzo tartományban található, Teramo-tól néhány kilométerre. A család olívaolaját már ismertem és kóstoltam, de így még inkább értékelni fogom minden egyes cseppjét. Jobb és hozzáértőbb társaságom nem is lehetett volna, mint Giuseppe barátom, a hazai olajguru („az olajdíler”), aki a legjobb éttermeinket látja el csúcsminőségű olajakkal és egyéb olasz termékekkel, és aki éppen a torinói Salone del Gusto-n tartózkodott, innen már csak egy „ugrás” volt Teramo, a szülővárosa. Lépésről lépésre végignéztük, hogy hogyan készül az olaj, számomra a legemlékezetesebb mégis az olívaolaj kultúrája és tisztelete, valamint az emberek arca volt. Az élménybeszámolóhoz megkértem Giuseppét, hogy egészítse ki a gondolataimat az övéivel.

Giuseppe:
Szeptember végén, amikor "érzem", hogy lassan ideje van a szedésnek, erősen kezd viszketni a kezem, és legszívesebben azonnal beülnék a kocsiba, hogy megtegyem azt a 1250 km távolságot, amely szülővárosom és Budapest között van. De ez persze nem mindig megoldható, "csak úgy" (valakinek dolgoznia is kell...ugye?). Így, amikor a Salone del Gusto-n kimondtam, hogy szívesebben lennék olajszüreten, mint abban az irgalmatlan nagy tömegben... (bár a kiállítás megér egy misét), nem kellett kétszer felajánlani, és máris indultunk. Végül is "csak" 500 km-t kellett megtennünk... ;-). Zsófi jól mondta: utána más szemmel nézi az ember az olívaolajat, és annak értékét.

Az olívabogyó leszedése
A titok a leszedés időpontjában rejlik. Az olaj minőségét nagyon komolyan befolyásolja, hogy sikerül-e eltalálni a tökéletes momentumot. Az optimális az, amikor félig zöld, félig fekete a bogyó, de még többségben vannak a zöldek. A szüretelés részben manuálisan, részben gépesítve történik, előbbi esetében az ágakról egy motoros „fésűvel” szedik le a bogyókat, és azokat a fa alá terített hálóban gyűjtik. Az erősebb fák törzsét géppel rázzák, így hullik le a bogyó. A következő titok a leszedés és a feldolgozás között eltelt idő. Minél rövidebb, annál jobb. Ha ugyanis nem kezdik el azonnal, 24 órán belül feldolgozni, akkor elkezd bomlani, és savak képződnek, ez pedig nem tesz jót az olajnak. Számomra meglepő volt, hogy milyen magas az olajbogyó víztartalma, ha az ember nyersen összenyomja, leves, és hihetetlen erős illata van.

Giuseppe:
Ami talán még megdöbbentőbb, az az, hogy ez a tudás már a római kórban megvolt. Így tehát valójában csak azt kell tenni, amit az őseink is tudtak: jól előkészíteni és gyorsan dolgozni. Amit egy nap alatt teszünk, az befolyásolhatja egy egész évnek a munkáját
.

Az olívabogyó tisztítása, darálása
A bogyókat először rácson át egy verembe öntik, az ágak és a levelek egy része fennakad. Aztán egy gépen keresztül tovább tisztítják, vízzel átmossák, majd elkezdődik a tényleges feldolgozási folyamat: magostól ledarálják, préselik, centrifugálják (hogy kiválasszák a vizet).

Giuseppe:
A régi romantikus kőmalom már nyugdíjba ment. Az évek során, komoly kutatások eredményeként, teljesen automatizált berendezések születtek. A fő szempontok: magas tisztaság, gyors feldolgozás, szakszerű tárolás. És meg egy kuriózum: minden maradék/hulladék további felhasználásra kerül.

Érkeznek a családok
A legtöbb nagyobb olajprés bérpréselést is vállal, azaz a saját olíváján kívül a környékbeli kisebbvállalkozásoknak, illetve családoknak is préseli az olaját. Ez úgy történik, hogy ők elhozzák az üzembe az (aznap) leszüretelt olajbogyót és szigorú időbeosztás szerint várják a sorukat, amikor az ő olajuk következik. Egészen elképesztő élmény volt látni, ahogy megjelent egy-egy család (kizárólag annak férfitagjai!), gyakran három generációja is, és teljes extázisban várták, hogy az ő olajuk kerüljön sorra. Ahány család, annyiféle olaj, hiszen más a bogyó, az érettségi fok, stb.

Giuseppe:
Egy olajprés gyakorlatilag elsősorban bérmunkából él meg. Egy-egy tétel feldolgozása kb. 1 órát vesz igénybe. Mindenki szépen nyugodtan megvárja a sorát. Én is sokat csodálkoztam, hogy hány család hozta el a gyerekeit egy nap alatt. Örömmel konstatáltam, hogy ez a hagyomány nem fog könnyen kihalni!

Jön az olaj
A préselési folyamat végén egyszer csak az utolsó csapból megjelenik a friss olívaolaj, amelyet nagy kannákban gyűjtenek össze, ezekből később átöntik fém tároló kannákba, Itt is szépen sorakoztak, felcímkézve a család nevével, ill. hogy hány kg bogyóból készült. Egy külön helyiségben szűrik, palackozzák és címkézik. A friss olívaolajnak átható, intenzív, elképesztő illata van, még ma is az orromban érzem, és kívánom, hogy egyszer mindenki bele tudjon szagolni az ilyen levegőbe.

Giuseppe:
Ez az az illat, amelyet nem lehet elmesélni. Maga az "olajforrás" elképesztő látvány, de az illat... Gennaro, a családfő, azt is elmagyarázta, hogy olajbogyó típusok között is van eltérés az illatban: "ha tudnád milyen a Peranzana illata amikor feldolgozzuk...". Nagyszerű, mondom én: most már tudom, hogy egyszer ez lesz az ürügy, hogy elmehessek szüretet nézni: meg kell tudnom, milyen ez a "Peranzana variáció"!

Ebéd
Nem közvetlenül kapcsolódik az olíva feldolgozáshoz, de mégis. A családfő felesége minden nap meleg ebédet főz a 8-10 fős csapatnak, akik dél körül együtt leülnek az asztal köré, és elfogyasztják nem akármilyen ebédjüket. Gondolhatnám, hogy a mi tiszteletünkre készült a számos fogás, de azt hiszem, ez mindig így zajlik. Jobbnál jobb ételek, a részleteket csak azért nem osztom meg, mert külön írást érdemel majd. Bor és olaj természetesen mindig van, utóbbiból azt kaptuk, amelyet éppen abban az órában préseltek.

Giuseppe:
Mi egy vasárnapi ebédet fogyasztottunk, így nem kizárt, hogy egy-egy ételt tényleg a mi kedvünkért csináltak. De... ha azt nézzük, hogy maga a csarnokba építettek egy komplett konyhát, egyértelművé válik, hogy ezt minden nap használják, amikor szüret van.
Többször ettem náluk, de mindig a közelben lévő lakásukban, a mindennapi kosztot, és a minőség mindig ez volt. Egyszerűen adnak az étkezésnek, és annak, hogy a család ilyenkor egy asztalnál ül. Én is ezt szeretném átadni majd a gyerekeimnek
.

Hajszálon múlott, hogy végül el tudtam „lopni” ezt az egy napot, de életem végéig bántam volna, ha nem így teszem. A szüret, az érkező családok látványa, az emberek, az ebéd, a frissen préselt olaj átható illata, mind egyszer s mindenkorra megváltoztatták az olívaolajhoz fűződő viszonyomat. És azt sem felejtem el, hogy Giuseppe milyen extázisba került - gyakorlatilag attól a perctől kezdve, hogy beléptünk az üzembe, nem lehetett hozzászólni, és ő csak figyelt és fotózott, figyelt és fotózott, a végén már minden egyes olajbogyót:) (ezért most meg fog ölni)

Giuseppe:
Egy olajszüretet megtekinteni katartikust élmény. Van benne valami ősi, meg egyben mindennapi, amit nehezen tudok elmagyarázni. Egyszer el kell menni, és megnézni, más szavakkal nem tudom leírni.

Fotók: Giuseppe
Végül, annak, aki végig olvasta ezt a hosszú írást, JÁTÉK! A kommentelők között kisorsolunk egy üveg friss, szűretlen Frantoio Montecchia olívaolajat, amelyet a szüretről hoztunk. Mindössze azt írjátok meg csütörtök éjfélig komnentben, hogy hol szoktatok olívaolajat vásárolni. A sehol is válasz:)
Update: a nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbítottuk a határidőt, szombat (november 6.) reggel 9h óráig még lehet kommentelni, a sorsolást élő műsorban, a Radio Café Gasztrománia című műsorában ejtjük meg 11h-12h között!

 

 

vasárnap, október 31, 2010

Reggeli: őszi gyümölcssaláta olívaolajjal

Rájöttem, hogy az ember reggelijének összetétele határozottan összefüggésben van az átaludt órák számával. Tapasztalatom szerint, ha ez a szám ijesztően kevés (3/-), akkor mindössze egy bivalyerős kávéra futja (az elsőre felkeléskor, a másodikra indulás előtt.). Ha az órák száma valamelyest nő (4-6), akkor már esetleg előkerül egy szelet vajas pirítós, sőt ilyenkor már egy-egy tojásos étel is játszhat. Ezzel szemben, amikor frissen és kipihenve ébredek (ünnepnap!), akkor müzlit, zabkását, gyümölcsöket kívánok –de az sem kizárt, hogy ilyenkor egyszerűen több energiája van az embernek foglalkozni a reggelivel. Gondolom, van erre tudományos magyarázat. Minden esetre, ma hosszú hetek után először ütött be a harmadik verzió, az óraátállítás már csak hab a tortán.

Feldaraboltam a gyümölcsöket, amelyeket találtam: kiwit (nem is tudom, mikor ettem utoljára, kicsit mindig olyan 80-as évek érzésem van vele kapcsolatban, pedig ismét rá kellett jönnöm, hogy jóízű, remek kis gyümölcs), szőlőt, gránátalmát, mandarint és a nagy őszi kedvencemet: datolyaszilvát (alias hurma –most szerencsére nagyon sok helyen kapható, csak megfelelő érettségi pillanatában kell elkapni, különben 8 napon túl gyógyuló csalódást okoz). Tálba helyeztem, majd hirtelen ötlettől vezérelve, meglocsoltam a múlt héten, Olaszországból, olajbogyószüretről hozott szűretlen, friss olívaolajjal ( a szüretről természetesen készülök részletesebb beszámolóval). Ezennel szeretnék arról referálni, hogy a gyümölcssaláta zseniális olívaolajjal, próbálják/próbáljátok ki!

Címkék:


 

 

csütörtök, október 28, 2010

Kasszia


Fatih Akin, a többszörösen díjazott, török származású, német rendező új filmje, a Soul Kitchen több újdonsággal is meglepett. Az eddigi darabokhoz képest jóval könnyedebb hangvételű film kapcsán például kiderült, hogy Hamburg a soul zene egyik németországi központja (ennek kultúráját állítólag még az anno a városban állomásozó amerikai és brit katonák honosították meg). A filmnek minden esetre a zenéje az egyik erőssége. Aztán következik a kasszia. A kevéssé ismert fűszer az egyik kulcsjelenet fontos szereplője, kétség sem fért hozzá, hogy a filmre ihletett főzésnek (úgymint Food&Film fesztivál a Kino moziban) meghatározó elemévé kellett válnia. Afrodiziákum is!

A kasszia a világ egyik legősibb fűszere, Észak-Burmából származik. Az első fahéj fajta volt, amely arab és föníciai kereskedők segítségével Európába került, azt megelőzően csak Egyiptomig jutott, ahol a fáraók mumifikálásához használták. Szokás kínai, indonéz, vagy vietnami fahéjnak is nevezni, a saigoni a legnevesebb (nagy mennyiségben, kereskedelmi célból egyébként csak itt és Kínában termesztik, egyébként előfordul még Burmában és Laoszban). Rokonságban van a híres (és legjobb minőségű) ceyloni fahéjjal, mégis könnyen megkülönböztethető. Míg a fahéj többrétegű, lemezes, vörösbarna kéreg, addig a kasszia mindössze egy, vastagabb rétegből áll, színe sötétebb és szürkébb. Ízben a fahéj erőteljesebb, csípősebb, erőteljes illóolajai hamar elnyomnak egy-egy ételt. Ezzel szemben a kasszia kissé kesernyésebb, kevésbé domináns, de zamata szintén erőteljes. A Kínában termesztett kínai fahéj kevésbé erőteljes ízű-illatú, mint a Vietnamban és Indonéziában termesztett áru. A kínai konyhában igen gyakori, eleme pl. a híres ötfűszerkeveréknek. Kiváló fagylaltokban, lekvárokban, de párolt lilakáposzta, vagy borjúmáj izgalmas ízesítőjeként is érdemes kipróbálni. Vagy az alábbi fehércsokoládékrémben, amelyet a film egyik központi jelenete ihletett.

Fehércsokoládépuding kassziával
Hozzávalók (8 adag)

0,5 liter tej
0,5 liter tejszín (30%-os zsírtartalommal)
6dkg rizsliszt (vagy étkezési keményítő)
1 vaníliarúd kikapart magjai
csipet só
10dkg fehércsokoládé, lereszelve
15dkg cukor
fél kávéskanál frissen reszelt tonkabab
1 kávéskanál frissen reszelt kassziakéreg, vagy fahéj

A tejből kb. 1dl-t kiveszünk, és csomómentesre keverjük vele a rizslisztet. A többi tejet és a tejszínt forráspontig melegítjük, hozzáadjuk a vaníliát és a sót. Amikor meleg, beleszórjuk a fehércsokoládét, amely felolvad benne, elkeverjük. Hozzáadjuk a tejjel kikevert rizslisztet, és állandó keverés mellett, lágy krémmé főzzük. Közben beleszórjuk a cukrot is. Hozzáadjuk a reszelt tonkababot és a kassziát (vagy fahéjat). Poharakba töltjük, és néhány órára hűtőbe tesszük. Tálaláskor meghintjük fehércsokoládé reszelékkel és még frissen reszelt fűszerekkel.

Címkék: ,


 

 

szombat, október 23, 2010

Bagna cauda: fokhagymás-szardellás mártás

A legkomolyabb olasz ínyencek ilyentájt a francia, svájci határ irányába, Piemonte tartomány felé veszik az irányt, ősszel zajlik ott egy, s más. Úgymint például intenzív szarvasgomba vadászat (itt terem a világ leghíresebbje, az alba-i fehér szarvasgomba). Vagy a rengeteg szüret (a régió olyan világhírű, testes borok hazája, mint a Barolo, Dolcelatto, és Barbera). Aztán ott vannak a kiváló, eredetvédett sajtok, vagy néhány életveszélyes édesség, például a gianduja (mogyorós csokoládékrém), vagy a méltatlanul ismeretlen bone’t (csokoládépuding amarettivel) –utóbbiak nemcsak ősszel.

A bagna cauda az egyik legjellegzetesebb piemonti specialitás, tulajdonképpen egyfajta olasz fondü. Az elnevezés azt jelenti: forró fürdő, és az étel valójában nem más, mint egy fokhagymás-olívaolajos, szardellás mártás, amelyet melegen tálalnak. Jellemzően nyers, esetleg sült zöldségeket: sárgarépát, édesköményt, kárdit, mártogatnak. Régen egy nagy edényben, az ún. peila-ban tették az asztal közepére, manapság már általában inkább kis fondü edényekben tálalják. Alapvetően télies étel, bizonyos vidékeken még reggelire is készítették, hogy az átfagyott szőlősgazdákat jól átmelegítse a forró szósz. Semmi másból nem áll, mint olívaolajból, fokhagymából, és szardellából (de akkor sem sértődik meg, ha netán némi szarvasgomba kerül bele –mint ahogy ez pl. Alba környékén bevett gyakorlat.) Szokás részben vajjal, részben olívaolajjal (ritkán dióolajjal) készíteni, az arányokat döntse el ki-ki maga, attól függően, hogy inkább a franciák (több vaj), vagy az olaszok (több olaj) felé kacsintgat. Nagyon fontos, hogy a mártást alacsony hőmérsékleten melegítsük, épp csak annyira, hogy a fokhagyma finoman átjárja az olaj ízét, a szardella pedig elolvadjon benne. Zöldség mártogatóként klasszikus, de mivel hideg van, fázunk, és nincs kedvünk nyers zöldségeket ropogtatni, kipróbáltam tésztán, úgy is kitűnő. Vagy ha tartjuk magunkat a mártogatáshoz, ami nem mellesleg kiváló társasági esemény, akkor jöhetnek a sült zöldségek (karfiol, sárgarépa, édeskömény, stb.). Vigyázat, ízorgia!
Bagna cauda: fokhagymás-szardellás mártogató
Hozzávalók (2-4 adag)

5dkg vaj
3 gerezd fokhagyma, meghámozva, finomra aprítva
6-7 szardellafilé
2dl olívaolaj
mártogatáshoz nyers, vagy sült zöldségek, kenyér
vagy 30dkg spagetti

Finomra aprítjuk a fokhagymagerezdeket. Kis lábasban, lassan felolvasztjuk a vajat, majd hozzáadjuk a fokhagymát, néhány percig dinszteljük, semmiképpen ne kapjon színt. Hozzáadjuk a szardellafiléket, addig kevergetjük, amíg teljesen beleolvad a vajba. Ekkor lassan hozzáöntjük az olívaolajat, ezzel már nem főzzük, csak átmelegítjük. Hagyományosan, friss bagettel és zöldségekkel kínáljuk, vagy összeforgatjuk a kifőzött tésztával.

Címkék: , ,


 

 

péntek, október 22, 2010

Megnyílt a METRO Vevőakadémia

Szponzorált tartalom (x)


2010. október 18-án a METRO megnyitotta a budaörsi METRO-központ mellett épült, egyedülálló Vevőakadémiát, amely programjaival a METRO professzionális partnereinek, a szektor képviselőinek és a független kiskereskedőknek nyújt szakmai képzési és fejlődési lehetőséget. Az új intézmény tankonyhát,konferenciatermet, kávézót, éttermet és kiskereskedelmi bemutatótermet is magába foglal. Az új tudásközponttal a vállalat elsősorban a szakképzésből már kikerült szakácsok,vendéglátósok és kiskereskedők magas színvonalú oktatását, valamint ezáltal a magyar gasztronómia és vendéglátóipar hosszútávú fejlesztését tűzte ki célul.

A megnyitó alkalmából a vállalat felkért két gasztrobloggert (Fűszeres Esztert és engem), hogy látogassunk el a Metro-ba, és tekintsük meg az áruház választékát, majd abból válasszunk ki olyan termékeket, amelyeket a főzésünk során gyakran és szívesen használunk. Számomra a halas pult és a húsrészleg kifejezetten pozitív élmény volt, de sok mást is találtam. Nálam többek között a következő termékek kerültek a bevásárlókocsimba:

Fekete-és szívkagyló (október –már szezonja van!)
Ököruszály (jó erős alaplevet lehet vele főzni, ha pl. vietnami pho levesnek állnék neki)
Nyúlgerinc
50 dkg-os bébicsirke
Kecsketej (ha igazi cajeta-t készítenék)
Füstölt pisztráng
Eredetvédett fetasajt
Édeskömény
Édesburgonya
Római saláta
Papaya
Óriás tortilla (nagyon jó áron!)
Enoki gomba
Friss korianderzöld
Friss babérlevél (az elkövetkezendő évtizedre elegendő kiszerelésben)
Törley Hungária Extra Dry


A halas részleghez egészen biztos, hogy visszatérek, kifejezetten kellemes meglepetés volt!





Címkék: , ,


 

 

csütörtök, október 21, 2010

Lencsesalátával töltött sütőtök

Azért jó, ha az ember tart otthon különböző szószokat, fűszereket, ázsiai alapnyagokat, mert onnantól kezdve nincs az az üres hűtő és zöldséges rekesz, amelyből ne lehetne valami értelmes ételt kreálni. Egyszer kell csak elmenni a Culinarisba, vagy Ázsiába, ezek az alapanyagok hónapokon át kitartanak. Az ún. hoisin szósz pl. nagyon hasznos, néhány csepp elegendő belőle pl. sült zöldségre, vagy rizstésztára. Fekete, sűrű, fényes, édeskés mártásról van szó, amely fermentált szójababból, ecetből, fokhagymából, cukorból és egyebekből áll. Vietnamban a pho levesbe tesznek belőle, de használják tavaszi tekercs mártogatójaként is.

A lencse ezúttal kapott egy kis ázsiai beütést, sós-édes-csípős öntettel (saját fejlesztés) forgattam össze, na meg a végén némi friss korianderrel. A kicsi, egyszemélyes sütőtököt szépen meg lehet tölteni a salátával, ha csak nagyobb tököt kaptunk, akkor egyszerűen villával nyomkodjuk össze a húsát, a lencsét pedig tálaljuk azon.


Lencsesalátával töltött sütőtök
Hozzávalók (2 nagy adag)

1 kicsi sütőtök (kb.30dkg-os)
2 evőkanál olívaolaj
só, bors
10dkg beluga lencse (vagy más, rövid főzést igénylő lencse)
1 kicsi lilahagyma, finomra aprítva

Öntet:
2 evőkanál hoisin szósz
2 evőkanál narancslé
2 evőkanál szezámolaj
¼ narancs reszelt héja
ujjnyi friss gyömbér, lereszelve
¼ kávéskanál schichimi togarashi, vagy más chilipor
1 csokor friss korianderzöld, finomra aprítva

A sütőt előmelegítjük 200 fokra. A sütőtököt hosszában félbevágjuk, magját eltávolítjuk. Sózzuk, borsozzuk és meglocsoljuk olívaolajjal. Sütőlapra helyezzük, és kb. 30 percig sütjük, amíg megpuhul és teteje színt kap. Közben megfőzzük a lencsét (a beluga lencsét nem szükséges előre beáztatni). Összekeverjük az öntetet: a hoisin szószhoz adjuk a narancslevet, majd lassan hozzákeverjük a szezámolajat is, hogy sűrű, fényes emulziót kapjunk. Hozzáadjuk a reszelt narancshéjat, gyömbért, és a chiliport (vagy pelyhet). A megfőtt lencsét alaposan összeforgatjuk az öntettel, végül egy csokor friss korianderzölddel.



Címkék: ,


 

 

hétfő, október 18, 2010

Soul Kitchen menü: céklás burgonyasaláta


Az elmúlt hét nem fukarkodott eseményekben, jobbnál jobb rendezvényeken volt alkalmam részt venni. Mind közül a legkedvesebb mégis a Budapesti Őszi Fesztivál keretén belül megrendezett Food&Film fesztivál volt, amelyet a Kino mozi szervezett. Amikor néhány hónapja felkértek, nem is volt kérdés, hogy milyen örömmel mondok igent. (már az ősidőkben, a Kispad vendégírójaként is foglalkoztatott a filmes főzés, és reménykedtem, hogy egyszer valaki szervez majd egy színvonalas gasztronómiai filmfesztivált. Itt volt az ideje!) Kértem, hogy én választhassak filmet, így amikor megnéztem a lehetőségeket, nem is volt kérdés, hogy Fatih Akin: Soul Kitchen filmjét választom. A török származású, német rendező összes filmjét ismerem és nagyon szeretem. Mint utólag kiderült, teljesen atipikus filmről van szó, amely Fatih Akin egy új oldalát mutatja meg. Egyébként rendkívül szórakoztató, csak ajánlani tudom mindenkinek (a rendezvényt meg sem tudtam hirdetni, mert az összes jegy jó előre elfogyott). Így esett, hogy egy szép őszi délelőttön a Kino mozi kistermében találtam magam, és egy szál magamban megnéztem a filmet, hogy ihletet szerezzek a főzéshez. Íme a végeredmény (amely a film ismeretében értelmezhető igazán):

A Soul Kitchen menü:

Hideg, mentás uborkagazpacho

„Hamburgi „ céklás burgonyasaláta kaprival, fasírt

Fehércsokoládékrém kassziával



















Az előétel és a desszert mindkettő egyértelműen kapcsolódik a filmhez, bíztam benne, hogy megtekintése alatt, bizonyos jeleneteknél a többségnél elérkezik egy „aha-pillanat”, amikor összerakja az ételt és az elgondolást. A céklás burgonyasaláta már némi magyarázatra szorul. Két dolog ihlette: egyrészt a filmbéli étterem kínálata, másrészt a hamburgi specialitás: az ún. Labskaus (a film Hamburgban játszódik). Ez az étel valójában egy rózsaszínű, nehezen meghatározható massza, amely darált marhahúsból, burgonyából, céklából , csemegeuborkából és heringből áll. Egyes legendák szerint már évszázadokkal ezelőtt létezett, igazi matrózétel volt, amelyet azért is fejlesztettek ki, hogy a skorbutban megbetegedett és ezáltal igen hiányos fogazattal bíró matrózok tudják fogyasztani.

A saláta öntete húslevessel készül, amelyet a burgonya szépen felszív. Nagyon jó fasírttal, rántott-, vagy füstölt halakkal, buggyantott tojással, vagy csak magában. Mivel a végeredményt nagyon meghatározza a savassága, fontos a jó minőségű fehérborecet, én ebből a a bécsi Naschmarkton kapható Gegenbauer Neuburger Spatlese ecetre esküszöm.


Céklás burgonyasaláta kapribogyóval
Hozzávalók (8-10 adag)

25dkg cékla (1 közepes), megsütve, felkockázva
1kg burgonya, megfőzve, felkockázva
3 evőkanál olívaolaj
2 hagyma, finomra aprítva
3 evőkanál olívaolaj a hagymához
Öntet:
0,5dl jó minőségű fehérborecet (pl. Gegenbauer Neuburger Spatlese)
½ kávéskanál dijoni mustár
0,5dl olívaolaj
1,5dl leszűrt húsleves
1 evőkanál kapribogyó, leöblítve
3 evőkanál snidling, finomra aprítva
só, bors

Megsütjük a céklát: A sütőt előmelegítjük 200C fokra. A céklát egy darab alufóliára helyezzük, meglocsoljuk néhány csepp olívaolajjal, meghintjük sóval és becsomagoljuk. A sütőben kb. 50 percig sütjük, amíg megpuhul. (Előző nap is elkészíthető). Meghámozzuk és egyenletes méretű kockákra szeleteljük. A hagymát az olívaolajon dinszteljük, kissé karamellizáljuk. A burgonyát héjastul, egészben , sós vízben megfőzzük. Meghámozzuk, majd 0,5cm-es kockákra vágjuk. Összekeverjük a felkockázott céklával, hozzáadjuk a karamellizált hagymát és a megmosott, leöblített kapribogyót. A fehérborecethez adjuk a sót , borsot és a mustárt, simára keverjük. Lassan hozzáadjuk az olívaolajat és a felmelegített húslevest. Az öntetet a céklás burgonyára öntjük, legalább 15 percig állni hagyjuk, hogy kissé felvegye azt. Végén még egyszer szükség szerint sóval, borssal, ecettel ízesítjük. Tálálás előtt összeforgatjuk a finomra aprított snidlinggel.


A többi receptet is hamarosan felteszem.

Címkék: , ,