vasárnap, augusztus 17, 2014

Szicíliai padlizsános csirke


Szicília gasztronómiája igazi olvasztótégely. Olaszország legdélibb csücskének konyhaművészetén számos hatás - például arab, spanyol - hagyott nyomott. A világ egyik legjobb, legizgalmasabb konyhája, amelyre nemcsak a világhírű halas fogások és lehengerlő (és tömény) édességek jellemzőek, hanem számos más, különleges étel is. Innen származik például a nemzetközi gasztronómiában is népszerű caponata – padlizsános, mazsolás, kapribogyós előétel, antipasti-ként szokás adni. 


Olasz gasztronómusok szerint a caponata spanyol, pontosabban katalán eredetű, és 1709-ben szerepelt először szicíliai receptgyűjteményben. Más források szerint tengerészek kedvelt reggelije volt, a sok ecet miatt ugyanis sokáig elállt. Ahány forrás, annyiféle változat, akad olyan 18. századi recept is amelyben garnéla, osztriga, szardella az alap, és arra szórnak olívaolajba és ecetbe áztatott pisztáciát. Az alább ajánlott ételben ezek egyike sem található, cserébe bármelyik hétköznapi, vagy családi vacsorán remekül megállja a helyét. A caponata ihlette.

A caponata azért is tartozik a kedvenceim közé (főleg ilyenkor padlizsánszezonban), mert rengeteg féle módon lehet bevetni: csak úgy, előételként, bruschettán, tésztával keverve, vagy éppen hússal. Néha mandulát, vagy fenyőmagot is teszek bele (ahogy az eredeti változatban szokás.) A padlizsánnal kicsit szentségtörést követek el, ugyanis nem olajban sütöm, hanem vízben főzöm meg, így gyorsabban elkészül és megspórolom az olajban sütést. Meglepő módon, az állaga így is tökéletes, puha lesz, próbáljátok ki bátran.

Szicíliai padlizsános csirke
Hozzávalók (4-6 adag)

4 evőkanál olívaolaj
1 hagyma, finomra aprítva
2 szárzeller, felkarikázva
2 piros kaliforniai paprika, felkockázva
4 dl natúr paradicsomszósz
10 dkg mazsola
2 evőkanál kapribogyó, leöblítve
só, bors
2 evőkanál vörösborecet
1 kávéskanál cukor
2 közepes padlizsán
50 dkg csirkemell, felkockázva


Egy nagy, vastagfalú lábasban az olajban üvegesre dinszteljük a finomra aprított hagymát. Hozzáadjuk a felkarikázott szárzellert, a felkockázott kaliforniai paprikát, néhány percig pirítjuk. Ekkor felöntjük a paradicsomszósszal, majd beletesszük a mazsolát (nem szükséges beáztatni) és az átöblített kapribogyót. Sóval, borssal ízesítjük. Fedő alatt puhára pároljuk a zöldségeket. Közben egy lábasban vizet forralunk, sózzuk, és a padlizsánt felkockázzuk (héjastul), majd kb. 5 perc alatt puhára főzzük. A sütőt grillfokozatra kapcsoljuk, a felkockázott csirkemellet sózzuk, borsozzuk, összeforgatjuk kevés olívaolajjal, és 6-8 perc alatt megsütjük. (Készíthetnénk mindent egy lábasban is, de így egyrészt gyorsabban elkészül, másrészt a csirke pörzsanyaga gazdagabbá teszi az ízeket.) A megsült csirkét és a puha, leszűrt padlizsánt a paradicsomos raguba keverjük, és egy-két percig összefőzzük. Ekkor, adunk hozzá két evőkanál vörösborecetet, végül igazítjuk az ízeket, sóval, borssal, pici nádcukorral, chilivel. Köret nem szükséges hozzá. Ha szeretnénk, akár tálalás előtt közvetlenül, akár másnap, ha akad maradék, az egészet egy hőálló tálba, vagy tepsibe öntjük, a tetejére helyezünk néhány mozzarellakarikát, és a grillben ráolvasztjuk.

 

 

3 hozzászólás:

Blogger Szilvai szerint...

Én szeletelve, kis olajjal megkenve, tepsiben, sütőpapíron szoktam sütni. Muszakához elsősorban, de minden máshoz is. :)

2:50 du.  
Blogger Tangó szerint...

Kedves Zsófia, sehol nem árultak ma Pesten szárzellert.Idény növény?Susztertangó

8:01 du.  
Anonymous Névtelen szerint...

Azóta már nagy hipermarketban többször is vettem, elkészült, recept elmentve. A halványító zeller kedvenc lett.Stangó

6:07 de.  

Neked is van véleményed?

<< Főoldal